– Dzień Chorego

Poświęcony chorym dzień – 11 lutego na trwałe wpisuje się w kalendarium gliwickiej Caritas. W wielu parafiach Caritas parafialne i koła charytatywne przygotowują okolicznościowe spotkania, na które zapraszają osoby pogrążone w cierpieniu i chorobie.

Spotkania te mają przeważnie podwójny charakter. Pierwszą częścią jest uczestnictwo w Eucharystii, połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych; a następnie wspólny poczęstunek przy stole.

W czasie tych spotkań bardzo często odbywają się inscenizacje o charakterze religijnym przygotowane przez dzieci i młodzież parafialną.

Atmosferze spotkań towarzyszy niejednokrotnie klimat uśmiechu i radości; a nawet nieukrywanego wzruszenia, który pozwala chorym choćby na krótką chwilkę zapomnieć o własnych fizycznych dolegliwościach.

W wielu parafiach naszej diecezji mają miejsce również odwiedziny chorych przez osoby zaangażowane w działalność Caritas parafii.

Rozmowa, a nierzadko samo wysłuchanie chorego przynosi ulgę w cierpieniu, daje nadzieję i radość, że jest ktoś, kto o nim pamięta.

,,XXXII Światowy Dzień Chorego”, który w diecezji gliwickiej przypominany jest przez Caritas diecezjalną, pozwala wielu ludziom uświadomić sobie, że żyją pośród nas także ludzie cierpiący i chorzy.

Ważne jest to szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdzie tak często promuje się zdrowie, tężyznę fizyczną, gdzie powszechnie lansuje się ideę eutanazji – a tak mało się mówi, czy nawet wręcz zapomina o godności ludzi chorych i cierpiących.

Warto również nadmienić, że Caritas diecezjalna prowadzi dedykowane chorym gabinety rehabilitacyjne, stacje opieki związane z opieką pielęgniarską nad chorym w domu oraz wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.

I tak statystycznie w 2023 roku w Stacjach Opieki Caritas suma obsłużonych pacjentów wyniosła 972 osoby w tym wykonano 44559 wizyt. Natomiast w ramach funkcjonowania gabinetów rehabilitacyjnych – zostało obsłużonych 6348 pacjentów, którzy skorzystali ze 180773 zabiegi.