– 1,5% podatku na rzecz Caritas Diecezji Gliwickiej

Skorzystaj z darmowego programu, rozlicz swój PIT i przeznacz 1,5% swojego podatku na rzecz Caritas Diecezji Gliwickiej

Pobierz program PIT

1,5 % przekazany Caritas Diecezji Gliwickiej to Twoja pomoc potrzebującym

Niesiemy pomoc w bardzo szerokim zakresie począwszy od dzieci, przez rodziny wielodzietne, chorych, niepełnosprawnych i seniorów.

Więcej o nas można się dowiedzieć na: www.caritasgliwice.pl i facebook’u

Jak wykorzystamy 1,5%

• ochrona i promocja zdrowia
  • wsparcie osób niepełnosprawnych
  • dożywianie dzieci
  • opieka nad seniorami
  • aktywizacja bezrobotnych

Więcej o nas

Na początku lat dziewięćdziesiątych Polska stanęła wobec nowych wyzwań współczesności. Koncentrowały się one m.in. na płaszczyźnie dokonujących się zmian ustrojowych, rozwoju gospodarki rynkowej i sektora prywatnego, tudzież zmian ekonomicznych.

Oprócz pozytywnych stron transformacji; zmiany te pociągnęły za sobą również negatywne zjawiska społeczne. Takie jak ogólna pauperyzacja społeczeństwa, wzrost bezrobocia, nienależyta opieka społeczna i zdrowotna.

W powyższą sytuację wpisuje się rok 1992, w którym powstała diecezja gliwicka. Nowo utworzona diecezja przejęła terytorialnie cześć diecezji opolskiej i katowickiej – na terenie, których znajdowały się struktury Caritas wymienionych diecezji. Troską ówczesnego Biskupa Gliwickiego Jana Wieczorka było, jak najszybsze powołanie do istnienia Caritas diecezjalnej, która otoczyłaby pomocą biednych i potrzebujących.

Od samego początku Caritas gliwicka organizowała swoje nowe struktury. Z jednej strony – działania były skierowane na rozwój placówek świadczących profesjonalną pomoc; z drugiej – dotyczyły rozwoju wolontariatu parafialnego i szkolnego, który niesie pomoc potrzebującym w miejscu ich zamieszkania.

W początkowej fazie rozwoju Caritas Diecezji Gliwickiej niezaprzeczalną była pomoc finansowa i rzeczowa ze strony Caritas Niemieckiej. Pomoc ta w szczególności dotyczyła budowy Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczach, czy też pomoc w powstaniu i wyposażeniu Stacji Opieki.

Wychodząc naprzeciw wspomnianym negatywnym zjawiskom społecznym, Caritas stara się podejmować działania skierowane bezpośrednio do osób, których owe problemy dotknęły.

Przykładem może być powstałe w 2006 r. w Gliwicach Biuro Aktywizacji Bezrobotnych przy centrali Caritas diecezjalnej. Działalność biura skierowana jest do osób poszukujących pracy, a w szczególności do tych, którzy mają problemy z poruszaniem się na lokalnym rynku pracy.

Innym przykładem niesienia pomocy jest pomoc żywnościowa skierowana do najbardziej potrzebujących mieszkańców diecezji. Obejmuje ona dzieci, biedne i wielodzietne rodziny, ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Pomoc żywnościowa realizowana jest w różnych formach: m.in. przez dożywianie dzieci w szkołach i przedszkolach, wydawanie ciepłych posiłków oraz dystrybucję żywności w ramach autorskiego programu ,,Darczyńca’’ oraz programu ,,Spiżarnia Caritas’’, który realizowany jest we współpracy z siecią sklepów Biedronka.

Konsekwencją przemian systemowych w Polsce jest również brak dostatecznej opieki zdrowotnej. Stąd też ważną domeną działalności gliwickiej Caritas jest troska o ludzi chorych i seniorów. W tym obszarze pomocy – ludziom cierpiących dedykowane są Gabinety Rehabilitacyjne i Stacje Opieki, w których podejmowana jest opieką pielęgniarska nad chorym w domu. Przy stacja opieki znajdują się również dobrze wyposażone wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Powyższe placówki działają pod egidą Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Caritas Diecezji Gliwickiej z siedzibą w Zabrzu-Mikulczycach

Dla ludzi będących w ,,jesieni życia’’ Caritas diecezjalna prowadzi Dom Pomocy Społecznej w Wiśniczu, Dom Dziennego Pobytu ,,Rodzina” w Zabrzu oraz Dom Dziennego Pobytu ,,Senior-Wigor’’ w Sośnicowicach. W placówkach tych ludzie starsi znajdują opiekę, zainteresowanie oraz mogą godnie przeżywać swoją starość.

Dom ,,Rodzina”,,Senior-Wigor’’ są dedykowane osobom starszym, które pragną aktywnie i pożytecznie spędzać czas od poniedziałku do piątku. W placówkach prowadzone są pracownie aktywizujące osoby starsze jak np. gospodarstwa domowego czy terapii zajęciowej. Jest również dobrze wyposażony gabinet rehabilitacyjny.

Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie Caritas prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gliwicach i Zabrzu.

Caritas diecezjalna otacza swoją opieką również rodziny i dzieci m.in. poprzez prowadzenie żłobków i świetlic środowiskowych.

W trosce o drugiego człowieka  nie sposób pominąć gorliwych i oddanych osób, które bezinteresownie – jako wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas – ofiarowują swój czas, cierpliwość i zdolności. Niejednokrotnie, oprócz postawy chrześcijańskiej miłości, otwarcia i troski o innych – dają uśmiech, promień nadziei i wiarę w siebie.

Oczywiście, nie sposób tu wymienić wszystkich inicjatyw jakie są skierowane do ludzi poszukujących pomocy. Niemniej jednak są to ogromne i liczne dzieła, podejmowane przez gliwicką Caritas, których można przeczytać na stronie: https://caritas-gliwice.pl lub fecebook’u

Ta niewątpliwie imponująca działalność wpisuje się w wielką radość przeżywanego w 2017 r. Jubileuszu 25-lecia istnienia Caritas Diecezji Gliwickiej. Miniony Jubileusz jest również wspaniałą okazją, aby za wszelkie poświęcenie, wrażliwe serce, ofiarność i modlitwę gorąco wszystkim podziękować.