– Koperty życia – ratują życie

Koperta Życia Caritas Polska

Nikt nie wie, kiedy przytrafi nam się coś złego. Zawał, udar, wypadek. Brzmi strasznie, ale warto być przygotowanym. Caritas Polska wprowadza kopertę życia. Zobaczcie jak to wygląda:

“Koperta życia Caritas” to przede wszystkim karta, na której zapisane są podstawowe i aktualne informacje dotyczące domownika – seniora: dane osobowe, pesel, grupa krwi, przebyte choroby, uczulenia, przyjmowane leki, kontakt do bliskiej osoby którą należy powiadomić w nagłych sytuacjach.

“Koperta życia Caritas” umieszczana jest w lodówce (w wewnętrznych drzwiach) – miejscu łatwo dostępnym dla ratowników i obecnym w każdym domu.

Pierwsze Koperty docierają do 20 tysięcy seniorów – beneficjentów programu  „Na codzienne zakupy”
i #PomocDlaSeniora w grudniu 2020 wraz ze świątecznymi paczkami.

“Koperty życia Caritas” są przekazywane seniorom przez wolontariuszy Caritas diecezjalnych uczestniczących w programie „Na codzienne zakupy”. W razie potrzeby członkowie rodzin lub wolontariusze Caritas mogą pomóc seniorom wypełnić potrzebne w kopercie dane o zdrowiu i lekach.

Poza kartą zawierającą podstawowe informacje o domowniku w pakiecie „Koperty życia Caritas” znajdują się też: foliowe zabezpieczenie karty, naklejka na lodówkę informująca, że tu znajduje się „Koperta życia Caritas” oraz wizytówka do portfela z podstawowymi informacjami na wypadek, gdyby służby medyczne trzeba wzywać na ulicy poza miejscem zamieszkania seniora.