Przypadający na dzień 11 lutego – Światowy Dzień Chorego na trwałe wpisuje się w kalendarium gliwickiej Caritas. W wielu parafiach Parafialne Zespoły Caritas przygotowują okolicznościowe spotkania, na które zapraszają osoby pogrążone w cierpieniu i chorobie. Spotkania te mają przeważnie podwójny charakter. Pierwszą częścią jest uczestnictwo w Eucharystii, połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych; a następnie wspólny poczęstunek przy stole.
W czasie tych spotkań bardzo często odbywają się inscenizacje o charakterze religijnym przygotowane przez dzieci i młodzież parafialną. Atmosferze spotkań towarzyszy niejednokrotnie klimat uśmiechu i radości; a nawet nieukrywanego wzruszenia, który pozwala chorym choćby na krótką chwilkę zapomnieć o własnych fizycznych dolegliwościach.
W wielu parafiach naszej diecezji mają miejsce również odwiedziny chorych przez osoby zaangażowane w działalność Caritas parafii. Rozmowa, a nierzadko samo wysłuchanie chorego przynosi ulgę w cierpieniu, daje nadzieję i radość, że jest ktoś, kto o nim pamięta.
,,XXXIII Światowy Dzień Chorego”, który w diecezji gliwickiej przypominany jest przez Caritas diecezjalną, pozwala wielu ludziom uświadomić sobie, że żyją pośród nas także ludzie cierpiący i chorzy.
Ważne jest to szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdzie tak często promuje się zdrowie, tężyznę fizyczną, gdzie powszechnie lansuje się ideę eutanazji – a tak mało się mówi, czy nawet wręcz zapomina o godności ludzi chorych i cierpiących.
,,Dzień Chorego” był również obchodzony w DPS w Wiśniczu, który prowadzony jest przez gliwicką Caritas. Podczas Mszy św. wszystkim obecnym pensjonariuszom został udzielony sakrament chorych.
Warto również nadmienić, że Caritas diecezjalna prowadzi dedykowane chorym gabinety rehabilitacyjne i Stacje Opieki związane z opieką pielęgniarską nad chorym w domu oraz wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.
Ujmując statystycznie: w 2023 roku w Stacjach Opieki Caritas suma obsłużonych pacjentów wyniosła 946 osoby – w tym wykonano 46599 wizyt. Natomiast w ramach funkcjonowania gabinetów rehabilitacyjnych – zostało obsłużonych 7325 pacjentów, którzy skorzystali ze 179101 zabiegów.
